
Rosévin – bäst i test
Läs mer om årets bästa roséviner enligt vinexperterna och hitta din favorit!
Nu lanserar anrika vinhuset José Maria da Fonseca en efterlängtad och exklusiv nyhet. Med DSF Moscatel Roxo 2001 presenteras nu ett underbart gott dessertvin med årgång 2001, som passar utmärkt till salta ostar eller till en söt pecannötpaj.
DSF Moscatel Roxo är vackert bärnstensfärgad med en elegant lila nyans tack vare sin unika druvsort. Namnet Roxo betyder just lila på portugisiska och är unik i sitt slag. Med den vackra färgen, doften och smaken skiljer den sig från den vita Moscatel-druvan. Vinet doftar av aprikos och torkade frukter och har en lång eftersmak med sammetslena toner av rostade mandlar, fikon, russin och kaffe.
DSF Moscatel Roxo 2001 är skapat av Portugals kanske mest kände vinmakare Domingo Soares Franco, hos välrenommerade José Maria da Fonseca. Moscatel Roxodruvan är mycket ovanlig och riskerade vid ett tillfälle att helt dö ut, men tack vare Domingo Soares Francos omsorg och hantverk finns druvan kvar idag.
Artikelnummer | 91118 |
---|---|
Pris | 303 kr |
Storlek | 750 ml |
Alkoholhalt | 19,5 % |
Sockerhalt | 24,7 g/100 ml |
Årgång | 2001 |
Druvor | Moscatel |
Producent | José Maria da Fonseca |
Importör | Morningstar Brands |
Läs mer om årets bästa roséviner enligt vinexperterna och hitta din favorit!
Silkeslent rött, krispigt rosé eller elegant champagne – pinot noir gör allt med finess. Lär dig varför denna druva är…
Få maträtter är så goda och uppskattade som en vällagad och saftig hamburgare. Här är våra bästa tips på rödvin…