Isabel Acosta Blanc de Blancs Brut

NYHET! Ett fruktigt, torrt och elegant mousserande vin från soliga Spanien som klassats som topp-3 i listan över Sveriges bästa mousserande viner under 90 kr.

79 kr

Köp på Systembolaget

ETT RIKTIGT FYNDVIN!

- Dina Viner Professional Edition 2024-14 #494

Isabel Acosta Blanc de Blancs Brut

Nu lanseras Isabel Acosta Blanc de Blancs Brut, som enligt experterna är topp-3 på listan över Sveriges bästa mousserande viner under 90 kr just nu.

Spaniens senaste bubbelnyhet har dessutom hyllats som ”ETT FYND” för sin mycket friska karaktär och eleganta toner av äpplen, päron, citrus och kex. Äntligen går Isabel Acosta att beställa till butik – Pris: 79 kr!

”Ett friskt, fruktigt och riktigt välsnickrat fyndbubbel!”
– Eva Weckström, Vinbörsen, 3 april 2024.

Isabel Acosta Blanc de Blancs Brut är ett mousserande vin för alla bubbelälskare som ser fram emot säsongens alla mingel och festligheter tillsammans med gäster. Servera vinet väl kylt som aperitif, till goda snacks eller ihop med skaldjur och fräscha sallader.

Spanien är ett av världens främsta länder när det kommer till produktionen av mousserande viner, det syns inte minst i Sverige där de spanska bubblorna står i topp. Isabel Acosta är en Blanc de Blancs Brut vilket betyder att vinet är torrt och producerat på enbart gröna druvor.

TOPPKLASSAD – Mousserande viner 0–89 kr
-Vinordic Wine Challenge 2024

GULDMEDALJ
-Gilbert & Gaillard International Challenge 2024

Smakprofil
Sötma
Syra
Fyllighet
Produktinfo
Artikelnummer 73740
Pris 79 kr
Storlek 750 ml
Alkoholhalt 11,5 %
Sockerhalt 0,9 g/100 ml
Druvor Chardonnay, Macabeo
Importör Giertz Vinimport

Viner vi tror du gillar

Mer vinigt att läsa!

Vin till indisk mat

Vin till indisk mat

Hur ska man tänka när man matchar vin till indisk mat? Här är tipsen!

Läs mer

matvänliga viner

Matvänliga viner

Vissa viner kan du med fördel dricka till mat - här tipsar vi om några matvänliga viner.

Läs mer

Spanska viner

Spanska viner

Här tipsar vi om viner från soliga Spanien som passar extra bra till paella, grillat och tapas.

Läs mer