Ecologica Girasol Rosé Organic Bobal

Rosé på burk – perfekt till säsongens picknickar!

49 kr

Köp på Systembolaget

Ecologica Girasol Rosé Organic Bobal

Nyhet! Ecologica Girasol Rosé är ett ekologiskt rosévin framställt av den spanska druvan Bobal, en sort som uppskattas för sin förmåga att ge friska, fruktiga och välbalanserade roséviner. Den smidiga förpackningen går enkelt att packa och går snabbt att kyla – vilket gör det till ett perfekt val för picknicken eller andra utflykter.

Doft & smak
I smaken möts du av saftiga toner av jordgubbar, persika och blodapelsin, kombinerat med en frisk syra som ger både energi och längd. Resultatet är ett lättillgängligt och smakrikt rosévin med en fräsch och bärig karaktär.

Serveras gärna vinet väl kylt som aperitif eller tillsammans med sommar-mat. Det passar utmärkt till grillad lax med citron och färska örter, kyckling med grillade grönsaker eller en fräsch räksallad med citrusdressing. Vi tipsar om vinet tillsammans med matiga picknickmackor med fänkålssalami och kronärtskockscréme!

Ett av Spaniens största områden – Vino de la Tierra de Castilla
Vino de la Tierra de Castilla är ett av Spaniens största vinområden och sträcker sig över stora delar av regionen Castilla-La Mancha, söder om Madrid. Området kännetecknas av ett utpräglat inlandsklimat med heta, torra somrar och kyliga, vindrika vintrar.

De stora temperaturskillnaderna mellan dag och natt bidrar till att druvorna utvecklar både koncentrerad frukt och bibehållen friskhet. Kombinationen av klimat, högt belägna vingårdar och moderna odlingsmetoder gör området till en viktig källa för prisvärda viner med tydlig karaktär och hög kvalitet.

Vinmakare & producent
Vinmakare Patricia Lozano ansvarar för vinets stil och uttryck, med fokus på att lyfta fram druvans naturliga fruktighet och områdets karaktär.

Producent är Hammeken Cellars som grundades 1996 av den danske vinentreprenören Nicholas Hammeken och har sitt säte i Alicante, mellan Valencia och Murcia. Tillsammans med chefsvinmakaren Marcelo Morales har företaget etablerat sig som en framgångsrik producent med viner från 14 olika spanska vinregioner. Idag exporteras deras viner till ett stort antal marknader världen över.

Smakprofil
Sötma
Syra
Fyllighet
Produktinfo
Artikelnummer 203
Pris 49 kr
Storlek 250 ml
Alkoholhalt 13 %
Sockerhalt 0,3 g/100 ml
Druvor bobal
Importör Giertz Vinimport

Viner vi tror du gillar

Mer vinigt att läsa!

Spännande flaskor

Spännande flaskor

Vilka spännande flaskor har Systembolaget på hyllan och i beställningssortimentet?

Läs mer

Entrecôte med potatis och rött vin

Gott till helgens rätter

Ska du laga nått extra gott i helgen? Här har du vintipsen!

Läs mer

Rosé bäst i test

Rosévin – bäst i test

Läs mer om årets bästa roséviner enligt vinexperterna och hitta din favorit!

Läs mer

Viner som liknar Ecologica Girasol Rosé Organic Bobal