Black Tower Organic Pink Bubbly

Black Tower Organic Pink Bubbly är ett ekologiskt rosévin med fruktiga inslag av jordgubbar och hallon. Perfekt som aperitif eller till lättare rätter!

79 kr

Köp på Systembolaget

Black Tower Organic Pink Bubbly

Black Tower Organic Pink Bubbly är ett ekologiskt, veganskt, pärlande rosévin från Tyskland. Detta vin tillhör det internationellt kända Black Tower-varumärket, som är uppskattat för sina fruktiga och fräscha viner.

Smaken är fruktig med inslag av körsbär, jordgubbar, hallon och blodapelsin, vilket ger en livlig och balanserad smakprofil. Den lätt bubblande karaktären gör det till ett utmärkt val för den som söker något lättare men ändå smakrikt.

Passar perfekt som aperitif eller till lättare rätter som picknick- och buffémat. Den är också ett utmärkt val för att skåla vid festliga tillfällen. Serveras bäst vid en temperatur mellan 8-10°C.

Smakprofil
Sötma
Syra
Fyllighet
Produktinfo
Artikelnummer 6508
Pris 79 kr
Storlek 750 ml
Alkoholhalt 8,5 %
Sockerhalt 2,7 g/100 ml
Årgång 2024
Producent Reh Kendermann
Importör Morningstar Brands

Viner vi tror du gillar

Mer vinigt att läsa!

Bubblande tips till snittar & plock

Bubbeltips till säsongens snittar & plock

Läs mer

Bubbel under 100

Här tipsar vi om fruktiga bubblande viner under 100-lappen

Läs mer

Tävla om ett presentkort

Vi vill gärna skicka vintips till dig även som SMS. Uppdatera dina uppgifter och ha chansen att vinna ett presentkort…

Läs mer