Charles de Fère Blanc de Blancs Brut

89 kr

Köp på Systembolaget

OTROLIGT PRISVÄRT

- Vinbanken, 13 juni 2024

Charles de Fère Blanc de Blancs Brut

Charles de Fère Blanc de Blancs Brut är ett friskt och fruktigt vin från Frankrike. I glaset möts du av toner av gröna krispiga äpplen, citrus, kex och grapefrukt – välbalanserat och med en härligt krämig mousse.

Servera som bubblande aperitif eller till lättare rätter av fisk och skaldjur, krämiga ostar, friska desserter – eller varför inte till lättsaltade chips?

Experterna beskriver Charles de Fère som ”Kanske Systembolagets mest prisvärda bubbel?” och ”otroligt prisvärt”, och i Sveriges största vinprovning Vinordic Wine Challenge tilldelades det mousserande vinet guld 2024.

Monsieur Charles de Fère härstammar från regionen Champagne, och familjen har i sex generationer skapat mousserande viner av högsta kvalitet. Idag är de internationellt erkända som en av Frankrikes främsta producenter.

Finns på hyllan i alla Systembolagets butiker!

GULD – Vinordic 2024
”Kanske Systembolagets mest prisvärda bubbel?” och ”otroligt prisvärt” – Vinbanken 13.6.2024

Smakprofil
Sötma
Syra
Fyllighet
Produktinfo
Artikelnummer 7425
Pris 89 kr
Storlek 750 ml
Alkoholhalt 11,5 %
Sockerhalt 0,8 g/100 ml
Druvor Chardonnay
Producent Charles de Fère
Importör Giertz Vinimport

Viner vi tror du gillar

Mer vinigt att läsa!

Prissänkta viner

6 prissänkta favoriter

Här kommer sex prissänkta viner att hålla utkik efter i höst. Vi tipsar om vitt, rött, orange och bubbel –…

Läs mer

Tävling – vinn 4 vitvinsglas

Börja prenumerera på Vinklubbens nyhetsbrev och ha chans att vinna 4 eleganta vitvinsglas!

Läs mer

Spännande flaskor

Spännande flaskor

Vilka spännande flaskor har Systembolaget på hyllan och i beställningssortimentet?

Läs mer