Crémant de Bourgogne Les Grands Terroirs Chenôvre 2019

En exklusiv årgångscrémant från Louis Bouillot där enbart 360 flaskor finns för beställning på Systembolaget.

329 kr

Köp på Systembolaget

Crémant de Bourgogne Les Grands Terroirs Chenôvre 2019

Här har vi en exklusiv årgångscrémant från Louis Bouillot – Crémant de Bourgogne Les Grands Terroirs Chenôvre, 2019. Enbart för beställning på Systembolaget.

Crémanten är en Blanc de Blanc gjord på 100% Chardonnay, och resultatet av många års erfarenhet och expertis av skickliga vinmakare som vet precis hur man skapar mousserande viner av högsta kvalitet. Crémant de Bourgogne Les Grands Terroirs Chenôvre, 2019 är elegant, fyllig och fruktig i smaken och passar perfekt till fisk- och skaldjursrätter eller som aperitif.

Druvorna till den är unika cuvéen kommer från en och samma vingård mellan Savigny-les-Beaune och Pernand-Vergelesses, några av de allra bästa vingårdslägena i Côte de Beune. Just den här vingården är även ett monopole, som betyder att det är en ägare, vilket är extremt ovanligt i Bourgogne. Den andra jäsningen skedde i flaskan, enligt den trafionella metoden för crémant och vinet har sedan fått vila i minst 48 månader på egen jästfällning.

Finns att enkelt beställa till din närmsta butik.

Smakprofil
Sötma
Syra
Fyllighet
Produktinfo
Artikelnummer 57395
Pris 329 kr
Storlek 750 ml
Alkoholhalt 12 %
Sockerhalt 0,4 g/100 ml
Årgång 2019
Druvor Chardonnay
Producent Louis Bouillot
Importör Giertz Vinimport

Viner vi tror du gillar

Mer vinigt att läsa!

Spännande flaskor

Spännande flaskor

Vilka spännande flaskor har Systembolaget på hyllan och i beställningssortimentet?

Läs mer

Entrecôte med potatis och rött vin

Gott till helgens rätter

Ska du laga nått extra gott i helgen? Här har du vintipsen!

Läs mer

Rosé bäst i test

Rosévin – bäst i test

Läs mer om årets bästa roséviner enligt vinexperterna och hitta din favorit!

Läs mer

Viner som liknar Crémant de Bourgogne Les Grands Terroirs Chenôvre 2019