Gold Dust Signature Red Blend

Gold Dust är ett vin som lämnar ett rejält avtryck och sätter guldkant på middagen, säsongens grillmiddagar, hemmakvällar eller när du vill avnjuta ett glas på egen hand. Just därför valde producenten namnet Gold Dust - ett vin som lämnar ett guldsprakande skimmer.

199 kr

Köp på Systembolaget

Gold Dust Signature Red Blend

Är du en av dem som gillar italienska rödviner med det lilla extra? Då ska du fortsätta läsa – Gold Dust är något för dig!
Gold Dust är ett vin som lämnar ett rejält avtryck och passar utmärkt till säsongens grillmiddagar, hemmakvällar eller när du vill avnjuta ett glas på egen hand.

Vinet består av en noga utvald blend av några av Italiens mest kända och prestigefyllda druvor som har fått mogna under den italienska solen, allt för att skapa ett vin som bjuder på det lilla extra och lämnar en unik smakupplevelse. Resultatet är ett härligt, fruktigt och okomplicerat vin, dessutom till ett slagkraftigt pris.

I smaken känner vi toner av solkyssta bär, mogna mörka körsbär och en avslutande ton av mjölkchoklad och krämig vanilj. Passar perfekt att servera till olika kötträtter, italienska charkuterier eller att njuta på egen hand.

Smakprofil
Sötma
Syra
Strävhet
Fyllighet
Produktinfo
Artikelnummer 56275
Pris 199 kr
Storlek 3000 ml
Alkoholhalt 13,5 %
Sockerhalt 1,2 g/100 ml
Årgång 2024
Producent ViniMundi
Importör The Wine Team

Viner vi tror du gillar

Mer vinigt att läsa!

Spännande flaskor

Spännande flaskor

Vilka spännande flaskor har Systembolaget på hyllan och i beställningssortimentet?

Läs mer

Entrecôte med potatis och rött vin

Gott till helgens rätter

Ska du laga nått extra gott i helgen? Här har du vintipsen!

Läs mer

Rosé bäst i test

Rosévin – bäst i test

Läs mer om årets bästa roséviner enligt vinexperterna och hitta din favorit!

Läs mer